AMD Overdrive ile Kontrolü Ele Alın

AMD Overdrive ile Artık Kontrolü Ele Alın!

Belki birçok kullanıcı kapasite olarak sitemin yeterli olmasına karşın aşırı ısınmasından şikayetçidir. AMD tabanlı sistemler için dünyaca ünlü overclock uzmanlarının da sıklıkla kullandığı OverDrive programından bahsedeceğim. Aslında bahsedeceğim kısım amatör kullanıcılar için olan tarafı. Çok sayıda fanınız olsa da sisteminizi yeteri kadar soğutamıyorsanız bu yolu mutlaka denemenizde fayda var. “Uzman değilseniz OverClock kısmını kullanmayın sisteminize ciddi zararlar verebilirsiniz”

Programı buradan indirip kurduktan sonra sisteminizi yeniden başlatmanız gerekiyor.  Programı çalıştırıp uyarıyı OK deyip geçtikten sonra “Fan Control” kısmına gelerek programın algıladığı fanların dönüş hızını artık kontrol edebiliriz. 

Ayrıca uzman kullanıcılar ve de riski sevenler elbette saat çarpanlarını değiştirmek isteyeceklerdir. Bunun için hazır profilleri kullanabilirsiniz. Yada sisteminizi bu program ile test edip (bazı sistemlerde bu süre bayağı bir uzayabiliyor) ulaşabileceğiniz maksimum hıza ulaşabilirsiniz. Bu testte güç kaynağından gelen güç, voltaj değerleri standart saat çarpanları v.b değerler elbette testten geçirilir. Kullanmak sizn elinizde. Ancak bu tip riskli ayarları sadece uzman kullanıcılara önerdiğimi bir kez daha belirtmek isterim. Aksi taktirde CPU dan sistem belleğine kadar donanımınızın herhangi bir tanesini yada bir kaç tanesini kullanılamaz hale de getirebilirsiniz. Amatör kullanıcılar için sadece Fan Kontrol kısmını kullanılması önerilir.

Paylaş
Önceki İçerikPokemon GO Yeni Sürüm
Sonraki İçerikPokemon Go ve PokeFarmer 1.0.102 Son Sürüm
20 Yıllık bilgisayar dünyası deneyimini insanlara yararlı birşeyler yapabilmek adına kullanmaktan zevk alan, aynı zamanda bir canlı bilimci.Kimi zaman bir web tasarımı(E-Ticaret,Blog v.b)ile vakit geçiren biri. Ne ilginç değilmi? Canı sıkıldıkça reverse engineering ile uğraşır,bir makale yazar canı sıkıldıkça. Birde Siemens markasının yıllar önceki sloganını çok sever! -"Be inspired"