AMD yeni GPU işlemcisiyle görücüye çıkıyor! Peki nVidianın atağından sonra bizlere neyi vaad ediyor?

Vega serisiyle istediği başarıyı yakalayamayan AMD bu sefer Polaris 30 mimarisiyle bunu değiştirmek istiyor.

RX 580 ve GTX1060 serisi kartların duyurulma anında 300 USD bandında olduğunu biliyoruz. Bazı oyun ve uygulamaların GTX 1060 da daha iyi bazılarının da RX580 serisinde daha iyi çalıştığını biliyoruz. Gerek oyun, gerek sektörel uygulamalar ve hatta madencilik sektöründe. GTX serisi equihash algosunda daha iyi sonuçlar verirken RX serisi ethash algosunda bariz farkları beraberinde getiriyor.

Bir çok üreticinin üretim bantlarının ve hatta kartların PCB lerininde hazır olduğunu sadece RX590 yongasının resmi olarak duyurulmasını beklediklerini biliyoruz.

amd rx 590

AMD RX 590 yongasının 15 Kasımda duyurulması planlanıyor!

Önceki Polaris 20 ailesinden farklı olarak Polaris 30 mimarisine sahip seri 12nm olarak tazelenmiş olarak üretilecek. Bu durumun tahmini olarak frekansta yaklaşık 200MHz lik bir fark oluşturacağı belirtilmektedir. Bazı kart üreticilerinin kesin olmamakla beraber sızdırılan haberlere göre çekirdek ve bellek frekanslarını şu şekilde sıralayabiliriz;

rx 590 specs

Yine bir önceki seri RX580 ler gibi 300USD bandında duyurulması planlanan kartların bir önceki ailenin tahtını elinden alacak gözüyle bakılıyor. Çok fazla bir fark olmayacağına kesin gözüyle bakılıyor ki yine RX 590 serisinde 36 işlem birimi(CU) olacak. Bir karşılaştırma yapacak olursak;

Bunun yanında sızdırılan test sonucunu paylaşırsak;

rx 590 benchmark.

Aslında ahım şahım bir fark göstermesede GTX 1060 serisindeki fiyat benzerliğiyle ve bu seri kartlardan ortalama %15 performans farkı vaad etmesiyle pazarda ciddi bir yer edineceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Sapphire Nitro+ RX590 SE Sızdırılan Özellikler:

 

Yazının başlarında da belirttiğim gibi bir çok grafik kartı üreticisi yeni model için hazır ve piyasada bunla ilgili çeşitli görsellerde mevcut.Örnek olması adına sapphire markasından görsel paylaşırken Asus, Powercolor, XFX, Asrock ve HIS gibi markaların sadece resmi duyuruyu beklediklerini söyleyebilirim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here