Android ile Yaprak Alanı Ölçmek

0
953
android yaprak alanı

Android ile Yaprak Alanı Ölçmek!

Artık pahalı cihazlara yada çetrefilli yollarla yaprak alanı ölçmeye gerek kalmadı. Ekte paylaşmış olduğum mobil uygulama ile çok basit biçimde yaprak alanını saniyeler içinde ölçebileceksiniz. Nasılmı? Önce uygulamayı telefonunuza yada tabletinize yükleyin. Uygulamada herhangi bir reklam,adware,ücret v.b birşey yoktur. Tamamen ücretsiz. Uygulumanın kurulumunu yaptıktan sonra hazırlamamız gereken baskılı bir A4 kağıdı gerekiyor. Photoshop yada benzeri bir programla kağıdın üstüne 2X2cm ebatında KIRMIZI bir içi dolu kare çıktı alıyoruz. Çünkü bu bizim referans alanımız olacak. Yaprağı düzgün biçimde çıktısını aldığımız bu kağıdın beyaz kalan kısmına yerleştirip uygulamamızı açıyoruz. Uygulama ekranında kamerayı açıp kırmızı olan karenin yine kırmızı biçimde ve yaprağında yeşil biçimde işaretlenmesini sağlıyoruz(R.G.B renk çubuklarıyla). Yaprakta işaretlenmemiş biçimde ayarlamayı yaptığımız zaman aynı ekranda yine alanı elde etmiş oluyoruz.

Bu ölçümlerin temeli hep aynı mantığa dayanıyor; bir referans uzunluk/alan! Benzer uygulamalar gerek android gerekse PC içinde mevcuttur. Diğer mobil programları ele alırsak ek aparat olması gereken ve ayrıca üyelik isteyen uygulamalardır. Pc versiyonlarında ise bu işlem çok daha uzun biçimde yapılmakta ve bu hassasiyeti elde etmek de oldukça zor.

Download

Uygulama kodlayıcısından izin alınarak herhangi bir ticari amaç gütmeden Türkçe çevirisi tarafımca yapılmış olup kullanıcılara sunulmuştur. İngilizce versiyonunu Google Playstore’de bulabilirsiniz.