Android ile Yaprak Alanı Ölçmek 1
Yaprak Alanı Ölçme

Android ile nasıl yaprak alanı ölçülür?

Üstelik tamamen ücretsiz!

Eğer ilginizi çekiyorsa yada bir proje için çalışıyorsanız (elbette ilgi alanınızda) bu tip programlara (android üzerinde sadece bir beta alternatif var) şiddetle ihtiyacınız var demektir. Belirtmeden geçemeyeceğim normalde bu işlemi yapacak olan hatta sadece bu işi yapacak olan cihaz normalde onbinlerce lira değerindedir. Eğer android bir telefon yada tabletiniz varsa bu işlemi ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz. İster ücretli ister ücretsiz tüm bu sistemlerin temel çalışma prensibi tamamen aynıdır. Bir referans nokta yada alan baz alınarak yaprağın alanı kolayca hesaplanır. Pahalı aygıtlarda yaprağı parlak olmayan folyo ile kaplayıp tıpkı bir tarayıcı yada benzerliği itibariyle(dıştan bakınca) bir pvc kaplama cihazı gibi çalışarak işlemini gerçekleştirir. Taşınabilirliğe değinecek olursak, aslında bu tip cihazların çok da taşınabilir olmadığını söylemek gerekiyor. Sonuçta bir elektrik kaynağına ve az da olsa çalışabileceğiniz bir alana ihtiyacınız vardır. Bunu zaten kullandığınız bir mobil aygıtta yaptığınızı varsayarsak neredeyse bunların hiçbirine ihtiyacınız olmadan sonuca ulaşabilirsiniz.

yaprak-alani-olcme
Yaprak Alanı Ölçme

Peki bir android telefon yada tablet üzerinden bu işlem nasıl gerçekleştirilir. Öncelikle ihtiyacımız olan bir referans kağıdı olacaktır. Bunun için Photoshop benzeri bir programla A4 kağıdı üzerine 2X2 cm kırmızı kare şeklinde bir baskı alıyoruz. Çıktı alırken sayıyı çoğaltmanızı yada renkli fotokopi kullanmanızı da önerebilirim.

Yaprağı referans kağıdı üstüne yerleştirip programımızı açıyoruz. Program üstünde de belirttiğim gibi yaprağın fotoğrafını referans kağıdı üstünde çekerken kameranın referans kağıdına dik açıdan bakması hesaplanacak alanın doğruluk derecesini arttıracaktır. Hesaplama yapılırken 2 boyut esasının kullanıldığını ve yaprağın izdüşümünün de önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Eğer yaprağınız kıvrık bir yapıya sahipse önerim; parlak olmayan şeffaf bir bant yada kaplama ile örtmeniz (kıvrık durumu önlemek için) yerinde olacaktır. Şeffaf olması kamerada yada gelen ışıkla beraber yansıtmaya neden olacağı için düzgün görüntü elde edemeyebilirsiniz.

Standart ayarlarda fotoğraf çektiğiniz zaman yaprağın tamamı yada büyük bir kısmı açık yeşil olarak işaretlenmeyebilir(açık yeşil olarak işaretlenen kısım hesaplanacak olan alanı ifade eder). Bunu aşmak içinde çektiğiniz fotoğraf üzerinde(program içerisinde) olan renk kaydırma çubukları ile renkleri değiştirip yaprağın tümünü işaretleyerek aşabilirsiniz.

Örnek olarak video da bir üzüm yaprağının alanını göstermekteyim. Nacizane biraz da anlatmaya çalışıyorum. Videoda kullanılan programın Türkçeleştirlmesi programın kodlayıcısından alınan izinle tarafıma aittir.

Program’ın Türkçesi Ekte Mevcuttur!

YaprakAlanTürkçe
YaprakAlanTürkçe
YaprakAlanTurkce.apk
Version: 1.02
90.5 KiB
8818 Downloads
Ayrıntılar
Paylaş
Önceki İçerikExoClick ile Sizde Kazanabilirsiniz!
Sonraki İçerikTraffic Spirit 6.0.1 Türkçe
20 Yıllık bilgisayar dünyası deneyimini insanlara yararlı birşeyler yapabilmek adına kullanmaktan zevk alan, aynı zamanda bir canlı bilimci.Kimi zaman bir web tasarımı(E-Ticaret,Blog v.b)ile vakit geçiren biri. Ne ilginç değilmi? Canı sıkıldıkça reverse engineering ile uğraşır,bir makale yazar canı sıkıldıkça. Birde Siemens markasının yıllar önceki sloganını çok sever! -"Be inspired"