Battlefield 1 inceleme

Merakla beklenen Battlefield 1 Oyun inceleme ile karşınızda

Aranızda muhtemelen beta sürümünden beri hatta daha öncesinden oyunu takip edenleriniz vardır benim gibi. Open Beta sürümünde bazı problemler mevcuttu ve bunlar çoğunlukla Direct X ile ilgiliydi. Final sürümü piyasaya çıktığı günden 3 gün sonra  ilk güncelleme yayınlandı. E tabiki bu genelde hataları gidermekle ilgili güncellemeler. Bunun yanında elbette ekran kartı chipleri de sürücülerini sürekli olarak güncelleme yapmaktalar(ATI-nVidia). Oyunu satın almadan önce bu hataların giderildiğinden emin olmanızı tavsiye ederim(PC versiyonu için). Yine benim gibi sabırsızsanız elbette 3 farklı sürümden birini satın alabilirsiniz.

Oyun adı duyurulmadan önce benim beklediğim seri adının yükselerek çıkacağı idi,(Battlefield 4 ondan sonra 5 gibi) ama sürpriz yapıp Battlefield 1 adıyla karşımıza çıktı ve oyunun konusu birinci dünya savaşında geçiyor kısaca. İlk kez bir oyunda Türk’ lere bu kadar yer verilmiş olarak gördüm. Yalnız oyunu karşı tarafın gözünden oynayacaksınız. Geliboluda Avustralyalı bir subay ve emir erinin gözünden Arabistan çöllerinde de T.E Lawrence nin gözünden Osmanlılara karşı ayaklanmayı organize ediyor olacaksınız.

Oyun genel itibariyle objektif bir açıdan hazırlanmış ancak canınızı sıkacak nokta bedevilerin arap çöllerinde Osmanlılara karşı ayaklanma kısmında Osmanlılar oldukça kötü ve farklı gösterilmiş. Oyun yükleme seçeneklerinde metinlerin ve menünün tamamiyle Türkçe seçeneği mevcut. Ayrıca gerek single gerekse multiplayer oynarken oyun arası animasyonların bazısı hariç Osmanlı karakterlerinin seslendirmeleri de Türkçe olarak seslendirilmiş. Single player oynarken tamamiyle karşı tarafın gözünden oyunu oynayacaksınız. Multiplayer oynarken oyuncuların yerleşimine göre şansınıza Osmanlı yada diğer tarafta bir askeri canlandırabilirsiniz.

Oyunun oldukça objektif olduğunu belirtmiştim. Oyunun başında savaşın nasıl bir gerçek olduğuna güzelce vurgu yapılıyor. Single playerde alışıla gelmiş senaryonun aksine oyuna başlarken beliren “Sağ kalmanız beklenmiyor” cümlesi bunu net biçimde anlatıyor aslında. Her öldüğünüzde farklı bir asker olarak devam ediyorsunuz ve buda aslında ne kadar insan öldüğüne dair güzel bir vurgu olmuş.

Dahasını oyunun heycanını kaybetmemeniz açısından kendiniz deneyimlemenizi tavsiye ederim. Son cümleler olarak evet ilk kez bir oyunun multiplayer kısmında Türk karakteri olarak oynamak güzel. Ama oyundaki Direct X hatasının henüz giderilmediğini oyunda bazı donmalar ve hatta oyundan atma gibi problemler de olduğunu unutmayın.(Her konfigürasyonda böyle problem yok)

Oyunu satın almak için tıklayın

İyi oyunlar

Paylaş
Önceki İçerik365 Tui Website Hit Türkçe Sürüm
Sonraki İçerikCall of Duty Modern Warfare Remastered
20 Yıllık bilgisayar dünyası deneyimini insanlara yararlı birşeyler yapabilmek adına kullanmaktan zevk alan, aynı zamanda bir canlı bilimci.Kimi zaman bir web tasarımı(E-Ticaret,Blog v.b)ile vakit geçiren biri. Ne ilginç değilmi? Canı sıkıldıkça reverse engineering ile uğraşır,bir makale yazar canı sıkıldıkça. Birde Siemens markasının yıllar önceki sloganını çok sever! -"Be inspired"