Reuters’in haberine göre kripto döviz ticaretinde kilit rol oynadığı söylenen 38 yaşındaki Rus vatandaşı Alexander Vinnik, A.B.D adalet güçleri öncülüğünde en eski dijital para birimi olan Bitcoin ile yine en eski ve güvenilir dijital para birimi borsalarından olan BTC-e platformu üzerinden yaklaşık 4 milyar dolar uyuşturucu ticaretinden elde edilen kara para aklama iddiasıyla polis ekipleri tarafından Yunanıstanın küçük bir sahil köyünde gözaltına alındı. BTC-e olayla ilgili açıklama taleplerini yorumsuz bıraktı. A.B.D li yetkililer Vinnik’in 2011 yılından bu yana BTC-e de operatör olarak çalıştığını açıkladı. Vinnik’in iddiaları kabul ettiği bildirilirken, 2014 te Japonya merkezli MT.Gox dijital para birimi borsasının çökmesiyle de bağlantılı olduğu söyleniyor. Mt.Gox üzerinde sanal korsanlık yoluyla elde edilen dijital paraları da yine BTC-e ve Tradehill üzerinde akladığı yine iddialar arasında.

Yeni teknolojiler hayatımızı girdikçe bununla bağlantılı olarak suç şekilleri de değişiyor. Kaliforniya Kuzey Bölge Temsilciliği ABD Başsavcısı Brian Stretch suç örgütünün uluslararası aranan beyinlerinden biri olduğunu belirtti. Bu tutuklamada Avrupadaki Rus siber siber saldırılarına karşı yapılan son operasyon olduğu söyleniyor. Geçen hafta itibariyle de A.B.D Adalet Departmanı karanlık web ile ilgili önlemlerini sıklaştırmaya başladı ve bazı web pazarlarını kapatmaya devam ediyor.

Bir günden fazla süredir hizmet dışı kalmış olan BTC-e, bunu “plansız bakım” olarak nitelendirdi. Vinnik’in tutuklanmasından sonra Çarşamba günü atılan bir tweet’te BTC-e, önümüzdeki 5-10 gün içinde hizmetini düzelteceğini söyledi.