ethereum mining nasıl yapılır

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Günümüzde adından çok sık söz ettiren dijital para birimlerinden biri olan ethereum’u nasıl elde ederiz, neler yapmak gerekir?

Windows kullanıcıları için bu başlangıç olarak biraz daha çileli bir yol deyim yerindeyse. Platform anlatımına başlamadan önce önce cüzdanınızı oluşturmanızı ve yedeklemenizi tavsiye edeyorum.

0x05746ac4ef4ba2e81c6c0a46bd1f1285011e18f2

Cüzdanınızı oluşturduktan sonra gelelim gerekli diğer yazılımlara. Windows kullanıcıları mecburen çileli başlangıca katlanmak zorundalar(linux sürümleri için bu başlangıç çok daha kolay).

1- Bu adresten Geth indiriyoruz. indirdiğimiz sıkıştırılmış dosyayı klasöre çıkartıp C:\ ana dizinine alalım ki kontolü ve işlemi daha kolay olsun. Bu program ethereum networkü ile senkronizasyonu sağlayacak. Bu dizinde erişimi kolay bir klasör içine yerleştirin.

2-geth account new komutu ile geth cüzdanı oluşturabilirsiniz. Oluşturulan dosyayı yedeklemeyi unutmayın. Alternatif olarak;

Bunun için çoklu platformlarda(cep telefonu dahil) kullanabileceğiniz Jaxx Wallet (tıklayın)ile yapabilirsiniz.  Jax wallet dosyalarını pc nizde saklayabileceğiniz gibi aynı zamanda online olarak da senkronize çalışabilmektedir. Yani cüzdan dosyalarını kaybetseniz dahi yedekleme şifresi ile(kelime dizisi) cüzdanınızı olduğu gibi geri getirebilirsiniz. Kazıma yapacağınız ETH cüzdanını oluşturun, cüzdan kodunuzun böyle olması gerekiyor;

0x05746ac4ef4ba2e81c6c0a46bd1f1285011e18f2

her iki cüzdan çözümünde bat dosyasında ilgili cüzdan kodunuzu yapıştırmanız gerekiyor

3-geth.exe yi kopyaladığınız dizinde komut istemini çalıştırın. Önemli kısım aslında senkronizasyon kısmıdır (windows için-linuxta senkronizasyona gerek yoktur). ağ ile senkronize olmadan kazıma yapmaya çalışırsanız elde ettiğiniz MH/S değeri boşa gider. Komut satırında ;

geth –rpc –fast –cache=1024 komutunu çalıştırın. Bu komut ile program ETH network ile blok senkronizasyonunu başlatacaktır. Bu blok boyutu gün geçtikçe artmaktadır. Şu an yaklaşık 30GB olduğu forumlarda dolaşmaktadır. Herşey yolunda gitti ve senkronizasyon tamamlandı diyelim. Şimdi miner dosyamızı buradan indirelim.

Yine programın kurulu olduğu klasörde komut satırında ethminer -G komutunu çalıştırıyoruz(GPU Mining için) ve kazımaya başlıyoruz. İlk olarak kısa bir süre içinde DAG dosyasını oluşturacak. Bunun için en az 3GB bellekli bir ekran kartınızın olması gerekiyor. Aksi durumda kazımaya başlayamıyorsunuz.

Solo mining artık çok mantıklı olmadığı için bir havuza bağlanıp mining yapmanız çok daha rahat olacaktır. Farklı miner programlarının da olduğunu belirtmek isterim. ETH ile ETC cüzdanları ve kazıma şekilleri farklıdır(Aynı miner kullanılabilir).