Ethereum Mining Rig Kurulumu Nasıl Yapılır?

Ethereum mining rig kurulumu yaparken dikkat edeceğimiz nokta hangi kartlar üstünde yoğunlaşmamız gerektiğidir aslında. ETH yada bir başka dijital para birimi için rig kurulumu tamamen aynıdır(BTC hariç). Bu yazıda 6’lı rig kurulumunu anlatmaya çalışacağım. Kullanacağımız parçalardan önce bir rig kasası yapmamız gerek. Bazı videolarda paylaşıldığı gibi plastik meyve kasasına kurulum yapmanızı elbette önermiyorum. Bütün kartları sabitlemeniz gerek. Peki ölçüler? Aslında bu sorunun en iyi cevabı deneme yanılma yöntemidir. Ama hava akımını sağlayacak ve kablo  karmaşasını önceleyecek belli bir büyüklükte olması gerekir. Kafanızdaki kesin ölçüleri belirleyene kadar ahşap profiller kullanmanız yeterli olacaktır. Bu ahşap profiller 3X3cm kalınlığında olursa ideal olur. Yaklaşık 3 boy (18m) ahşap profile ihtiyacınız olacak. İlk önce rig kasası zemini için 45cmX65cm ebatlarında bir diktörtgen hazırlıyoruz. Daha sonra bu diktörgen içerisinde anakart vidalarının oturacağı 3 adet 45cm uzunluğunda anakartımıza göre diktörtgen içerisine sabitliyoruz(standart ahşap vidalar ile). Anakartı kasaya sabitlerken anakartın altına aynı ölçülerde plastik içerikli bir tabaka yada benzeri bişey de kullanabilirsiniz. Kasa zemininde ayrıca PSU koyup bağlayacağınız yeride belirleyip altını aynı profillerle de besleyebilirsiniz.

-Arka direkleri bir profil ile destekleyip soğutmak için kullanacağınız fanları bağlayabilirsiniz.

Zemindeki diktörtgenin köşelerinden yine ortalama 60 cm yükseklikte aynı profillerden direkleri sabitleyip bunları PCI-E Riserleri bağlayacağınız seviyeden sağlamlığını arttırmak için sağdan ve soldan (kısa kenarlardan) profillerle sabitleyin.

PCI-E Riserleri hangi yükseklikten sabitleyeceğiz?

PCI-Exp Riserlerin anakart bağlantı yönüne dikkat edin!!! Delikli kısım dışa doğru bakacak!!

Bu da ekran kartlarını bağlayacağınız(ön direklerin üzerinde sabitleyeceğiniz) profil yüksekliğine bağlıdır. İlk başta üstte profili sabitleyip sonrasında riser yüksekliğini ayarlamak yada riserleri sabitledikten sonra ön direklerin yüksekliğinde kısaltma yapmak seçenekleriniz arasındadır. Ekran kartlarını vidalarla sabitlemek için ince metal bir geçme şart değil. Çünkü kullanacağımız ekran kartlarını monitöre bağlamak için DVI yada HDMI çıkışlarını kullanacağız ve 3x3cm ebatlarında bir profil buna engel değildir.

PCI-E Riser’ lerin hemen altına riser ebatlarında (en boy) bir tahta parçasını altındaki geçmeye sabitlememiz gerekiyor. Riserler arasını çok yakın tutmayın, aksi halde ekran kartlarınız erken ısınacaktır.

Bunlardan sonra riserleri ve ekran kartlarını sabitledik ve sıra arasındaki bağlantıları yapmaya geldi. Her bir riser, sata yada 4pin moleks kabloyla güç alır bu bağlantıları yaptıktan sonra usb bağlantılarını karşılıklı olarak yapıyoruz. Bütün bunları yaparken kesinlikle herhangibir şekilde elektrik akımı olmaması gerekiyor. PSU yada sistemin çalışması değil elektrik kablosuna da bağlı olmaması gerekiyor. Aksi halde herhangi bir parçanıza zarar verebilirsiniz.

Eğer mining için Windows kullanacaksanız sürücü tanıtmasında herhangi bir problem oluşmaması için ekran kartlarını teker teker bağlayıp tanıtmanız gerekir. Linux sistemlerde bu sorun genelde ortaya çıkmasada aynı yol izlenmesini tavsiye ediyorum. 

Nelere ihtiyacımız var?

-3x3cm ahşap profiller(yaklaşık 18m)

-Anakart(Gigabyte H110-d3a, Biostar TBC-250 v.b)

-Ekran kartı (Rx570,580,gtx1060,gtx1070)

-6 adet pci-e riser

-PSU (1000w-1200w 6ad. 6+2 pci-e çıkışlı)

-1151 işlemci (en uygunu G4400)

-en az 4gb ddr4 ram

-Unutmadan her ne kadar pahalı olursa olsun her 6 tane pci-exp yuvaya sahip olan anakart 6 adet ekran kartını desteklemez. Örneğin; Msi Z270 tomahawk.

Bios Modlama ve videolu anlatım ayrıca yapılacaktır.