kripto para

Kripto Para Alıp Satmakmı Yoksa Üretmekmi?

Kripto para sektörün neresinden girdiğinize bağlı olarak karlı yada karsız olarak nitelendirilebilir. Eğer işin üreten kısmında iseniz, her zaman kazanırsınız. Kazımasını yaptığınız kripto paranın değeri düşse dahi sadece kar marjınız azalacaktır. Bazen kazıdığınız kripto paraya göre elektrik giderlerini de karşılamayabilir( nadiren). Kripto para kurları yükseldikçe de piyasada donanım bulmanız ve ederi fiyat ödemeniz zorlaşabiliyor. Örneğin; RX 570 serisi bir ekran kartını kur yükselmeden önceki fiyatı neredeyse 1200TL seviyelerinde iken kur farkından sonra 2500TL üstüne dahi çıkmıştır. Bu durumda hali hazırda elinde yeterli donanım bulunanlar elbette yüksek kar elde edeceklerdir. Ancak elinde kısıtlı donanım bulunanlar için donanımı temin etseler dahi aradaki fiyat farklarını toplam kar oranlarından düşeceklerdir. Bu biraz kışlık giysileri yazın satın almaya benziyor. GPU madenciliğinde kazıyabileceğiniz kripto paranın çeşidi çok olduğu için bu konuda uzun vadede zarar etmeniz imkansıza yakındır. Kaldı ki AMD serisi kartları modladıktan sonra neredeyse kar oranınız %15 oranında artması da muhtemeldir.

Gelelim işin birde borsa türüne! Üretmeden kazanmak olarak da adlandırabiliriz, yada bazen zarar etmek. Spekülasyona son derece müsait olan bu sektörde Bitcoin örneğini verecek olursak; 20000USD bandını aşmış olan ve bir kaç spekülasyonla 11000USD bandına gerileyen bu kripto para yatırımcılarını hatırı sayılır oranda üzmüştür elbette. Bunun akside defalarca yaşanmış hatta 4800USD bandından yaklaşık 10 günlük bir sürede yine 20000USD bandını geçmiştir. Ethereum ve diğer kripto paralar için de benzer senaryolar gerçekleşmiştir.

Kişisel görüşüm kripto parayı üretmekten yanadır ki orta ve uzun vade de üreticisine hiçbir şekilde zarar ettirmeyeceği görüşündeyim. En kötü ihtimalle kar marjında düşüş olacaktır.

Hepinize bol kazançlar…