Linux Ethereum Mining Nasıl Yapılır? nvOC

2
1164

Linux Ethereum Mining Nasıl Yapılır?

İlk etapta windows alışkını bir kullanıcı için linux kullanmak yada kullanmayı düşünmek zor gelebilir. Ancak mining yaparken kullanacağınız sadece bir kaç komuttan ibaret ise aslında gözlerde büyütülen kadar karmaşık bir iş değildir.

Önceki yazımda Jaxx cüzdan uygulamasından bahsetmiştim kısaca. Takdire şayan özelliklerini tekrar sıralamaya şimdilik gerek yok, kullandıkça zaten hepiniz göreceksiniz. Linuxta teker teker uygulamaları v.b eklentileri kurmanıza yada aramanıza da gerek kalmıyor. Bunun için özelleştirilmiş dağıtımları mevcut. Bu konuda bahsedeceğim ilk dağıtım Ubuntu tabanlı nvOC (v.0018 sürümü)adlı dağıtım. Tek komut dosyasıyla overclock, cüzdan ayarları gibi ayarlar otomatik olarak aktif edilebiliyor. Bu sürümün nVidia kartlar için özelleştirilmiş olduğunu belirtmeliyim. ATI/AMD kartlar için olan linux dağıtımlarına ayrıca değineceğim.

İlk önce buradan ilgili dağıtımın v.0018 sürümünü indirin(yaklaşık 6GB). İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosyayı klasöre çıkartın. Klasöre çıkarttıktan sonra HDD RAW Copy Tool ile imajı 16GB (tavsiyem 32GB ve üzeri) diske yazdırın. Diske yazdırma işlemi tamamlandıktan sonra windows yaklaşık olarak 10GB lik bir bölüm olarak görecek ve içinde sadece OneBash dosyasını göreceksiniz. Bu dosyayı cüzdan kodunuza göre,overclock yapma isteğinize hatta kart sayınıza göre düzenledikten sonra kaydedip kapatın.

Şimdi sıra heyecanla beklenen kısma geldi. Diski anakarta bağladıktan yada usb den bağladıktan sonra boot edin. İlk boot normalden biraz uzun sürebilir ve kullanacağınız diskin kondisyonuna da bağlıdır. Boot ettikten sonra sizi bir terminal penceresi karşılayacak ve dosya bulunamadı ingilizce deyimiyle missing file türünden uyarı sürekli tekrarlayacak. Yani mining henüz başlamamıştır. Sol alt tarafa doğru disk simgesine(yaklaşık 10GB lik olarak bahsettiğimiz bölüm) tıkladığınızda terminal penceresi aradığını (OneBash dosyası) bulacak ve mining işlemi DAG dosyası oluşturmasını takiben başlayacaktır.

Özetle bu kadar, detaylı kullanım videoları eklenecektir. Konunun orjinali; Bu adreste