Open VPN Nedir Nasıl Kullanılır? 1

Open VPN Nedir ve Nasıl Kullanılır Bu Yazıda!

Open VPN Nedir? Birçoğumuz sürekli ziyaret ettiğimiz sitelerin kapanmasından yada artık ulaşamadığımızdan şikayet eder bir çaresini aramaya koyuluruz. Sitenin yayında olup ulaşamadığımız durumlarda üç farklı seçenek mevcuttur aslında. Birinci yöntem DNS ayarlarını değiştirip yayında olan siteye tekrar erişim sağlamaktır. Denetim masası ağ ayarları sekmesinden bağdaştırıcı ayarlarından bu işlemi gerçekleştirebiliyoruz.

11Aşağıdaki DNS sunucu adresini kullan kutucuğunu işaretleyerek DNS adreslerimizi giriyoruz.

Örneğin; 8.8.8.88.8.4.4 yada; 4.2.2.34.2.2.4 yada 208.67.222.222 · 208.67.220.220 dns adreslerini girebiliriz. Bu durumda engellemenin türüne göre erişime kısıtlanmış olan sitelerimize ziyareti gerçekleştirebiliriz. Bir diğer yol ise anonim sörf hizmeti veren sitelerdir. Bu hizmeti önerdiğimi söyleyemem. Zira kullandığınızda modern web sayfalarının düzgün görünmeyeceğine garanti verebilirim. Bunlara örnek olarak ktunnel verilebilir. Ziyaret etmek istediğiniz sayfa düzgün görüntülenmedikten sonra bir anlamı olmadığı düşüncesindeyim.

 

 

Peki durum sadece bundan ibaret değilse ne yapmamız gerekecek? İşte o zaman bir VPN (Virtual Private Network) servisi kullanmamız çare olacak. Elbette birçok kaliteli ama aynı zamanda ücretli olan servisler ve bunun yanında ücretsiz olan servisler de mevcut. Ücretsiz olan servislerden Open VPN servisini ve programını anlatmaya çalışacağım sizlere. Öncelikle programını ve profil dosyasını indirmemiz gerekiyor(Ekte mevcuttur). Programı kurduktan sonra indirip klasöre çıkarttığımız profil dosyalarını (dosya şeklinde klasör şeklinde değil) programın kurulu olduğu dizinde config klasörünün içerisine yapıştırıyoruz.

 

Bu aşamalardan sonra programı çalıştırdığımızda sağ alt tarafta programın simgesi belirecek ve indirdiğimiz profil dosyalarına göre bağlan diyeceğiz. Bağlantı için ücretsiz verilen kullanıcı adı ve şifreyi kullanacağız.

33Yazıyı hazırladığım sırada program ve diğer bilgiler günceldir. Girişte kullanacağımız bilgiler ise;

Kullanıcı Adı: vpnbook

Şifre               : qedE3ha    şeklindedir. Giriş bilgileri ile ilgili herhangi bir değişiklik olduğunda yayıncı site üstünde güncellenmektedir. Yayıncı siteye gitmek için tıklayın.    Girişimizi yaptıktan sonra ortada duran pencere kaybolacak ve programın kontol arayüzüne yine aynı yerden(sağ alt köşeden) ulaşacağız. Bilgisayar için durum özetle bu şekildedir. Mac OSX/ İOS ve Android sürümleri de mevcut olup ingilizce olarak anlatımları yazı içerisinde belirttiğim yayıncı sitede mevcuttur.

Openvpn-install-2.3.12-I601-x86 64
Openvpn-install-2.3.12-I601-x86 64
openvpn-install-2.3.12-I601-x86_64.rar
1.7 MiB
314 Downloads
Ayrıntılar
OpenVPN-Euro1
OpenVPN-Euro1
VPNBook.com-OpenVPN-Euro1.zip
9.0 KiB
257 Downloads
Ayrıntılar
Paylaş
Önceki İçerikExoClick ile Nasıl Kazanıyoruz?
Sonraki İçeriktheWP Blog Teması
20 Yıllık bilgisayar dünyası deneyimini insanlara yararlı birşeyler yapabilmek adına kullanmaktan zevk alan, aynı zamanda bir canlı bilimci.Kimi zaman bir web tasarımı(E-Ticaret,Blog v.b)ile vakit geçiren biri. Ne ilginç değilmi? Canı sıkıldıkça reverse engineering ile uğraşır,bir makale yazar canı sıkıldıkça. Birde Siemens markasının yıllar önceki sloganını çok sever! -"Be inspired"