Ethereum yada diğer dijital madenciliklerle uğraşıyorsanız(GPU ile yapılanlar) ve AMD kartları kullanıyorsanız yolunuz mutlaka Bios modlama ile kesişecektir. Peki bios modlamayı nasıl yapacağız ve hangi programlara ihtiyacımız var?

İhtiyacımız olan programlar;

GPU-Z

AMD/ATI Flash

Polaris Bios Editor

Bu programları bilgisayarımıza indirdikten sonra GPU-Z programını çalıştırıp ekran kartımızın bellek türünü ve kapasitesini öğrendikten sonra aynı program üzerinden ekran kartımızın orjinal biosunu kaydediyoruz. Sonrasında Polaris Bios Editörde kullanmak ve yedeğini saklamak adına lazım olacak.

 

 

 

 

Polarisi

açtıktan sonra bios dosyamızı programa gösteriyoruz(bios yedeğinizi ayrı tutun). 4GB versiyonlar için 1500 satırındaki değeri 1625,1750 ve 2000 değerleri ile değiştirin. (1500 ve diğer değerler iki farklı satırda görünüyorsa her iki satır içinde değerleri değiştirin. Bu bazı kart ve bellek model kombinasyonunda görünmektedir) .

8GB versiyonlarda da 1750 satırındaki değeri 2000 satırındaki değer ile değiştirin. Yani 1750 den alıp 2000 içini boşaltıp yapıştırıyoruz. Bu değerleri değiştirdikten sonra kaydedip bu programdan çıkıyoruz.

Sıra geldi biosumuzu yazdırmaya. Bütün bu işlemleri yaparken elbette sürücülerin yüklü olması gerekiyor. Bu işlem esnasında ayrıca ekran kartına yada bilgisayara yük bindirecek hiç bir işlem yapmayın aksi halde bilgisayarınız donup ekran kartınıza zarar verebilirsiniz.

Kaydettiğimiz bios dosyasını AMD/ATI Flash programına gösteriyoruz ve program tuşuna basıyoruz. Kısa bir süre içerisinde kartın üstündeki biosu silip modladığınız biosu yazdıracak. İşte hepsi bu kadar.

Not:RX470/RX480 serileri içinde tamamen aynı yol izlenir. Micron belleğe sahip kartlarda bu şansın henüz %50 olduğunu söylemem gerek.

Bios modlama yaptıktan sonra 570/580 için ortalama 29-30 MH/s arası bir hız elde edersiniz(ethereum için). Daha fazlası için kartları zorlamamanızı öneririm. Çünkü zorluk derecesi giderek artan bir mining olayında hızın aynı oranda sabit kalması mümkün değildir. Her DAG dosyası yenilendiğinde hızınız çok farkedemesnizde belli ölçüde düşecektir. 

Bunlar manuel olarak ne yaptığını bilenler için kısa anlatımdı. Birde acemiler için tek tıkla diyebileceğimiz bios düzenleme yolu var. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız en iyi yol!

Polaris Bios editor master programını açıp yedeklediğiniz biosu gösteriyorsunuz. Daha sonra one click timing patch butonuna tıklayıp gelen mesajlarda tamam(OK) butonuna tıklayın. Düzenlediğiniz biosu kaydedip yine atiwinflash ile yazdırın. Defalarca denediğim metotdur hiçbir problem yaşamadım. 

Polaris Bios Editor İçin Tıklayın

Download