windows 10 mining

AMD GPU için Windows 10 Ethereum Mining Rehberi(12 GPU destekli)

1. Giriş

Bir süredir ethereum mining yapıyorum. Kartlarım arasında hatırı sayılır miktarda RX serisi ve GTX serisi kart mevcut ve elimden geldiğince benzer işle uğraşanlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Elbette edindiğim bilgilerin birçoğunda forumların katkısı büyüktür. Bu rehberi hazırlamamdaki amaç kendi ekran kartlarınızın mining için kurulumunu gerçekleştirebilmeniz.

Eğer rehberim size yardımcı olabildiyse aşağıdaki adrese bahşiş gönderebilirsiniz :):

Ethereum Adres: 0x05746ac4ef4ba2e81c6c0a46bd1f1285011e18f2

Eğer bios modifikasyonu ile ilgili yardıma ihtiyacınız olursa ahonder@ahonder.com adresinden mail yoluyla biosunuzu ayrıntılı bilgileriyle gönderebilirseniz düzenlenmiş haliyle size gönderebilirim.(Bios modifikasyon rehberini hazırlayana kadar). Temelde biosu modlamak neredeyse tek tıklamayla %99 başarıyla gerçekleşir. Diğer gelişmiş seçenekler için kullandığınız ekran kartını iyi tanımak gerekir(Undervolt vb işlemler için).

Lütfen rehberdeki adımları sırasıyla takip edin,


2. Anakart

Nasıl bir anakart almalı?

 • 6 ekran kartlı bir rig için en iyi seçimler Gigabyte H110-D3A ve Biostar TB250 olarak belirtebiliriz. Her iki anakart da 1151p yapısında ve DDR4 Ram kullanmaktadır. Bir önceki kartlara göre işlemci bulabilmek neredeyse imkansız olduğu için en iyi seçimler bunlar diyebiliriz ve diğer lüks kartlara göre de oldukça uygun fiyatlılar.
 • 12/13 Ekran kartlı rigler için ASRock H110 Pro BTC (Windows sadece 12 AMD GPU destekler, nVidia ile kombin yaparak toplam sayıyı arttırabilirsiniz. Diğer bir seçenekte yine Biostar TB250 BTC Pro 12 PCI-E yuvaya sahip ve son olarak 19 PCI-E yuvaya sahip Asus B250 Mining Expert mevcut. Asus için 19 kart kullanmak istiyorsanız belli kombinasyonları uygulamakta mecbursunuz. Ancak kesinlikle belirtmek isterimki bir kartın üstüne ne kadar ekran kartı takarsanız o kadar problemli olur. Bunu belirtmemdeki amaç yapılamaz anlayışı değildir. 12 kartlı ve 19 kartlı riglerim kart başına performansta 4 kartlı kurduğum bir rige göre ortalama 1MH/S  ve üzeri daha az performans gösteriyor.

ÖNEMLİ: Anakartınızda son sürüm bios bulunduğundan emin olun. Bunu sisteminizdeki bios sürümünüz ve üretici sitesinde belirtilenle karşılaştırarak öğrenebilirsiniz.Eğer önemli bir değişiklik yoksa elbette bu güncellemeleri pas geçebilirsiniz..(Chipset, PCI-E, GPU desteği gibi değişikliklerde mutlaka güncelleme yapmalısınız. Örneğin Asus B250 Mining Expertteki beklenti gibi.

Ortak anakart problemleri?

 • Her anakart da sabit MAX PCI-E desteği vardır. Örneğin H81 pro btc de 7, bunun anlamı bu anakarta 7 den fazla ekran kartı takamazsınız!(Dahili ekran kartı + 6 ekran kartı = 7 ekran kartı)
 • Dahili ekran kartı mining de kullanılmasa dahi hesaba katıldığını unutmayın! (bazı anakartlarda dahili ekran kartını devre dışı bırakırsanız 7. ekran kartını takma şansınız vardır ancak bu önerilmez.
 • HERZAMAN dahili ekran kartını temel görüntü kaynağı olarak kullanın. Bu durum modlu bios kullanan kartların sürücüsünü yamaladıktan sonra olası problemlerin ve stresin de önüne geçecektir. Genelde bu ayarlar anakartların Chipset seçeneği altında bulunur. Primary Display seçeneğini PCI-E den IGFX seçeneğine çevirip kaydedin.
 • PCI-E splitter kullanmayın. Çünkü muhtemelen çalışmayacak, çünkü bunun temel nedeni, desteklenebilen ekran kartı sayısıdır. Riski alabiliyorsanız elbette keyif ve para sizin :).
 • Eğer anakartınızda ek olarak SATA yada Molex PSU bağlantıları varsa ve o rig üzerinde 4 ekran kartından fazla kart kullanmayı planlıyorsanız stabilite için PSU ile bağlantısını yapmanızda fayda var.
 • Bazı seri anakartlarda dahili ekran kartını açmak düşük performansa neden olabilir ki buda anakart üretici sitesinde açıkça belirtilmiştir. Bazı anakartlarda 6 PCI-E yuva olmasına rağmen 6 ekran kartı bağlanmasını desteklemez (Örneğin MSI Z270 Tomahawk) ve üretici sitesinde de açıkça yazılmıştır.

Anakartı nasıl ayarlamalı?

 • Önce anakarta İşlemci,RAM ve Disk(HDD/SSD) bağlayın.Bu ayarlama bitmeden herhangi bir ekran kartını bağlamayın.
 • Ekranınızı dahili ekran kartı çıkışınıza bağlayın.
 • Bilgisayarınızı açarak BIOS seçeneklerine girin:
  1. Chipset adımı altından primary video display seçeneğini Integrated GPU (IGFX) olarak belirleyin.
  2. PCI-E hızını Auto olarak ayarlayın.
  3. Dahili ses kartını devre dışı bırakın.
  4. Above 4G seçeneği anakartınızda mevcut ise aktif edin. Birçok anakartta bu seçenek mevcuttur ve 4 yada daha fazla ekran kartı kullanacaksanız önerilir.
  5. Power loss options seçeneğini “Always on” konumuna getirin–Bunun anlamı kabloyu prize taktığınızda otomatik olarak başlayacaktır.

Diğer Parçalar?

ÖNEMLİ– Riglerinize hiçbir zaman WİFİ bağlamayın, deneyimlerime göre büyük baş ağrılarına neden olacağı kesin çünkü belli belirsiz kesintiler, yüksek ping, wifi nin donması, paylaşımların reddedilmesi ile boşa kürek çekme anlamına gelecektir. her nekadar modeminize yakın mesafeden wifi ile bağlantı kursanızda stabil bir bağlantı anlamına gelmeyecektir.

RAM

 • 6 Ekran kartlı bir rig için herhangi bir 4GB RAM yeterli olacaktır.
 • 12/13 Ekran kartlı sistemler için 8GB RAM önerilir.
 • RAM bu tip sistemlerde çok önemli değildir aslında 1333Mhz ram dahi çok rahat biçimde iş görür durumdadır.

CPU

 • Anakartınızın yuvasına uygun herhangi bir CPU kullanmanız yeterli olacaktır.
 • 12/13 Ekran kartlı sistemler için işlemcinizin biraz daha iyi olması gerekir.Çünkü ekran kartlarınızın çalışırken ki mod değişimi daha hızlı olacaktır(Ekran kartı bilgi işlem modu).Ayrıca uzaktan destek programı kullanıyorsanız bunların kullanımında da destek olacaktır.

PSU

 • Sadece 80+gold yada 80+platinum sertifikasına sahip PSU kullanın. Deneyimlerimde gördüğüm ucuz olan PSU ların kablo yanıkları v.b problemler sıklıkla yaşanmaktadır.
 • ÖNEMLİ PSU ya fazla yüklenmeyin! Örneğin 1000W bir PSU ya 800W dan fazla yüklenmemeye gayret edin çünkü 7/24 çalışan bir sistemde anlık olarak değişimler yaşanabilmektedir. Buda verimliliğinizi ve PSU nun kendisini de etkileyecektir.
 • ASLA 2 GPU Riserden fazla bağlantıyı AYNI kablo üzerinden gerçekleştirmeyin. Çünkü bu kablonun erimesine ve daha ileri olarak PSU nun yanmasına neden olabilir.
 • 80 PLUS sertifikası bize bağlı olan ekipmanların fazladan ne kadar enerji harcayacağını belirtir. Yazılım ile 1000W harcadığını belirten sisteminiz Platinium PSU da duvardan 1060W, Gold PSU da 1080W,Silver PSU da 1100W,Bronze PSU da 1120W ve sertifikaya sahip olmayan bir psu da da 1150W ve fazlasını harcayacaktır. İyi bir sertifikaya sahip bir PSU kullanmanız hem ömür olarak uzun bir süre demektir hemde bileşenlerinizi riske atmamanız anlamına gelir. Ayrıca Platinium sertifikalı bir PSU daha uzun bir garanti süresine sahiptir.

Riser

 • GPU ile ilgili çıkan biröok problemin temel kaynağı aslında riserdir. Eğer sisteminizde ekran kartınızı göremiyorsanız ilk kontrol etmeniz gereken bileşen riserdir.
 • Riginizde en önemli parçalardan olan riser seçiminde kaliteli ve son sürüm olmasına özen gösterin. Kablo uzunluğu için de 60cm iyi bir seçim olur.

Disk

 • 6 GPU mining rig için 60/64GB SSD
 • 12 GPU mining rig için 120/128GB SSD yeterli olacaktır.
 • Normal HDD kullanmamaya özen gösterin. Çünkü bir çok donma yada ağırlaşma benzeri sorunun kaynağı olabiliyor ki bunlarla çileden çıkabilirsiniz.

Windows 10 Pro sürümünü ÜCRETSİZ olarak microsoft dan indirebilirsiniz. Başlatılabilir USB oluşturmak için gerek microsoftdan indireceğiniz aracı gerekse rufus benzeri araçları kullanabilirsiniz. Etkinleştirme anahtarı içinde Google de arama yapmanız yeterli olacaktır. Komik rakamlara orjinal lisans satın alabilirsiniz. Kurulum tamamen bitmeden herhangi bir GPU bağlamayın. Çünkü bundan önce Windows’u optimize etmemiz gerekiyor.  GENELDE BİRÇOK KİŞİNİN HATA YAPTIĞI NOKTA BURASIDIR! .

3. Windows 10 Pro

Neden Linux yerine Windows?

Birçok kişi Linux sürümlerinin daha kararlı ve hafif olduğunu düşünür. Fakat,

Linux problemlerine şöyle bir baktığımızda:

 • Sürücüler genelde güncel değildir ve bu durum bazı model GPU larda sistem stabilitesini bozmaya kadar gidebilir.
 • Sürücü ile ilgili sıkıntılara bağlı olarak overclock arçları düzgün olarak çalışmaz yada kısmı olarak çalışır. Linux üzerinde bunları ayarlamak ve denetlemek oldukça zordur.
 • Mining işlemine başlamadan önce GPU için herhangi bir test uygulama şansınız yoktur. Windows üzerinde ise bir çok tanılama aracı kullanabilirsiniz(HWinfo64 vb.)
 • ENERJİ HARCAMASI – yes, under Linux your GPU’s will use about 5% more power than on WIndows, with the exact same settings for overclock/undervolt.
 • HASH RATE – Daha öncedende bahsettiğim gibi Linux dağıtımları genelde Windows kadar verimli hash değeri veremiyorlar. Aynı ayarlar ile ortalama 1 MH/S fark edebiliyor.
 • Linux dağıtımları Windows 10 kadar kararlı çalışmazlar. Kurulum ve ayar aşaması biraz daha uzun olsada uzun vadede daha iyi bir çözümdür.
 • SMOS, EthOS,PimpOS yada HiveOS gibi dağıtımlar sonuca baktığımızda Windowstan daha pahalı bir haldedir. Sundukları açıklama ise uzaktan izleme paneli olduğu yönündedir. Bunun yanında Linux sürümlerinin birçoğunda overclock/undervolt işlemi düzgün olarak sonuç vermemektedir. Çoğu overclock/undervolt işlemi sürücü desteğinin çok sınırlı olması nedeniyle başarısız olmaktadır. (Örneğin 800mv bellek değeri Windows üstünde kullanılabilir ancak Linux dağıtımlarında kazımayı durduracak sonuçları getirir.) Windows üstündeki bir rig içinde uzaktan izleme yapabilmeniz mümkün, yazının devamında açıklayacağım.

Peki Windows’u Nasıl Ayarlayacağız?

4. Windows’u Optimize Etmek

4.1 WINDOWS GÜNCELLEMELERİ

Eğer Windows 10′ u Microsoft websitesinden indirdiyseniz neredeyse zaten günceldir.

 • Denetim Masasına gidin
 • Güncelleme ve Güvenliğe Gidin
 • Windows Update Gidin
 • Güncellemeleri kontrol edip olası güncellemeleri yükleyin.
Ethereum GPU Mining Guide Update Windows
Update Windows

4.1 DRIVERS AND SOFTWARE

Güncel .NET Framework 3.5 Offline Installer’i indirin – Polaris Bios Editor 1.6için gereklidir. Windows 10 4.x Framework ile gelir fakat bu Polaris Bios Editor için uyumsuzdur. .NET 3.5 versiyonunu manuel olarak kurmanız gerekiyor. Denetim masasındaki Windows özelliğini aç/kapat kısmından basitçe edinebilirsiniz.

Anakartınız için son sürücüleri indirip yükleyin, özellikle Chipset sürücüsü önemlidir.

4.2 WINDOWS 10 MİNİNG İÇİN REGISTRY AYARLARI

 • Windows’u tamamen kurup ilk açılıştan sonra Once windows is fully installed and has booted for the first time, you will have to run the Windows 10 Mining Registry Ayarlari.bat dosyasını çalıştırın. Devre dışı bırakacağı özellikler mining için önemli olan şeyler değildir.
 • Yönetici olarak çalıştırın.
Ethereum GPU Mining Guide Windows Registry Tweaks
Windows Registry Tweaks
Bu Aracı İndirmek İçin Tıklayın
 • Tümünü uyguladıktan sonra sistemi tekrar başlatın.

4.3 WINDOWS UPDATE’yi KAPATIN #EMİN OLMAK İÇİN KONTROL

 • Başlat menüsündeki çalıştır kısmına “services.msc“ yazıp enterleyin,çalışan servisler sayfası açılacak.
 • Windows Update“ kısmını arayın
 • Durdur” a tıklayın (“Çalışıyor” yada “Kontrol Modundaysa“)
 • Başlangıç Tipi kısmını Kapalı konuma getirin.
 • Uygulayıp sisteminizi tekrar başlatın
 • Kontrol etmek için servisler kısmına tekrar bakın
Ethereum GPU Mining Guide Services Tweaks
Services Tweaks

4.4 SANAL BELLEĞİ ARTTIRIN

 • Bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler kısmına gelin.
 • Gelişmiş Sistem Ayarlarına“ tıklayın.
 • Gelişmiş’ e tıkladıktan sonra Performans altındaki Ayarlar kısmına tıklayın.
 • Oradan Gelişmiş sekmesine tıklayın
 • Alt kısımda sanal bellek ayarlarına tıkladıktan sonra
  • Otomatik yönetimi devre dışı bırakın
  • Özel boyutu işaretleyin
  • Bundan sonraki ayarlar sisteminizde kaç tane ekran kartı bağlı olduğuna göre değişiklik gösterecektir.
  • Başlangıç boyutu için (MB)” type: 2000MB x GPU Sayısı (12000MB  6 GPU lu mining rig için , 24000MB for 12 GPU lu mining rig için) 
  • Maksimum boyut kısmına (MB)” : 3000MB x GPU Sayısı (18000MB  6 GPU lu mining rig için , 36000MB  12 GPU lu mining rig için )
  • Ayarla kısmına tıklayın ve uygula&tamam deyin.
 • Sistemi tekrar başlatın
Ethereum GPU Mining Guide Windows Advanced Settings
Windows Advanced Settings
Ethereum GPU Mining Guide Changing Virtual Memory
Changing Virtual Memory

4.5 GÜÇ SEÇENEĞİ VE AYARLARI

 • Denetim masasından Güç Plan Ayarlarına gelin
 • Yüksek Performans seçeneğini işaretleyin
 • Plan Ayarlarını Değiştiri tıklayarak Ekranı Kapat ve Bilgisayarı Uyku Moduna Geçir kısımlarına hiçbir zaman olarak işaretleyip tamam’a tıklayın.
 • Sistemi tekrar başlatın

 

Ethereum GPU Mining Guide Change Power Options
Change Power Options
Ethereum GPU Mining Guide Change Power Plan
Change Power Plan

5. Ekran Kartı Sürücüleri

nVidia serisi ekran kartları için en güncel sürücü kullanmak şu an için en iyi seçenektir. AMD kartlar için eğer en çok 8 karta kadar kullanacaksanız Beta Blockchain Driver kullanmanız daha yerinde olacaktır. Eğer 12 AMD ekran kartı kullanacaksanız son sürüm (18.2.3) kullanmanız yerinde olacaktır. Eğer sisteminizde farklı sürüm sürücüler varsa DDU ile bunları kaldırabilirsiniz.(AMD için alternatif AMD Cleanup Utility)

Ethereum GPU Mining Guide Uninstall GPU Drivers, Block Windows Automatic Driver Installation
Uninstall GPU Drivers, Block Windows Automatic Driver Installation

 Sürücüyü yüklemeden önce sistemi kapatıp sadece tek ekran kartıyla sisteminizi açın ve güncel yada uygun sürücüyü yükleyin.

Hangi sürücü en iyi?

ÖNEMLİ – AMD Crimson 17.10 sürücüsü (ve sonrasında çıkanlar) mining modu sürücüye eklenmiş ve 12 karta kadar destek sunmaktadır. 8 karta kadar destek veren Blockchain driverde mining modu standart olarak gelir.

AMD Radeon Software Adrenaline Edition sürümünü çıkardıktan sonra tüm RX 4xx ve 5xx kartlar için en iyi hash değerlerini elde edebilirsiniz.

Dipnot olarak  Beta Blockchain Driver sürücüsünde biraz daha iyi performasn göstereceği doğrudur ancak sadece 8 kart desteklediğini unutmayalım(Bu sürümde kartların modunu ekran kartından bilgi işlem moduna çevirmenize gerek yoktur)

Opsiyonel Düzeltme (RX 470,RX 570)

Eğer önceden BIOS kısmı modlanmış kartlarınız varsa yama yapmadan kazıma işlemine başlayamayacaksınız. Problem BIOS modundan kaynaklanır ve sürücüyü yama yapmadna çalışmaz haldedir. 

Ethereum GPU Mining Guide Pixel Clock Patcher For RX470/570 GPU
Pixel Clock Patcher For RX470/570 GPU

Tüm Ekran Kartlarının Takılması

Sürücüyü başarılı biçimde kurduktan sonra bilgisayarınızı kapatıp tüm ekran kartlarını sisteminize takın. Açıldığında otomatik olarak tüm kartları tanıyacaktır.(Bu işlem yaklaık 5-10 dakika zaman alır). Bunun için Pixel Clock Patcher (atimdag patcher) çalıştırıp sürücüleri yamalıyoruz ve sistemimizi tekrar başlatıyoruz.

Mining(Bilgi İşlem) Sürücü Modu

Tüm sürücüleri doğru biçimde tanıttıktan sonra yapmamız gerekn önemli bir adım kalıyor ki buda ekran kartlarını bilgi işlem moduna almak.

 1. Radeon Ayarlarını açın
  Ethereum GPU Mining Guide Radeon Settings
  Radeon Settings
 2. Gaming kısmına tıklayın
  Ethereum GPU Mining Guide Radeon Settings Gaming
  Radeon Settings Gaming
 3. Global Ayarlar kısmına tıklayın
  Ethereum GPU Mining Guide Radeon Settings Global Settings
  Radeon Settings Global Settings
 4. Üst kısımda tüm kartları listelenmiş göreceksiniz. Burdan herbir ekran kartı için çalışma modunu éekran Kartı’ndan Bilgi İşlem kısmına çeviriyoruz. Herbir kart için bunu değiştirdiğimizde radeon settings tekrar başlamak için soracak buna evet deyin. Eğer hala Ekran kartı modunda görünüyorsa sisteminizi tekrar başlatın.Her bir kart için bunu tekrarlayın. Alternatif olarak Switch Compute Mode uygulamasını da kullanabilirsiniz. uygulama ile sisteminizdeki tüm kartlar için tek tuşla Bilgi İşlem moduna geçebilirsiniz.
  Ethereum GPU Mining Guide Radeon Settings Change GPU Workload to Compute
  Radeon Settings Change GPU Workload to Compute

6. Bios Mod

Ekran kartı biosunu modlamak bize verimlilik ve ciddi hash değeri artışı sağlayacaktır. Her bir marka /model kartın kendine özel biosları vardır ve bunları ayrı ayrı modlamanız gerekmektedir. Bunları tek tıkla modlayabildiğiniz gibi derinlemesine ayarları ile daha verimli hale de getirebilirsiniz.

7. GPU Miner

Herşey hazır olduktan sonra en önemli adıma Mining programına sıra geldi. Burda birkaç popüler mining programı var ve algoritmalarına göre şöyle özetleyebiliriz:

 • Ethash (ethereum,ubiq,ethereum classic… ) bu algoritmaya sahip kripto paraların tamamı aynı program ile kazınabilir ki bunlara en iyi örnek Claymore olur.
 • CryptoNight (monero,electroneum….) bu algoritmaya sahip olanlar yine aynı program ile kazınabilir.
 • EquiHash (zcash,zclassic,bitcoin Gold…)bu algoritmaya sahip olanlar yine aynı program ile kazınabilir.

Bu yazının Ethash algoritmasına özel hazırlandığını belirtmek isterim. 


8. Claymore 11.5 (Hashrate Arttırılmıştır)

Claymore 11.5 Ethereum için hali hazırda olan en iyi kazıma programıdır ve dual mining özelliğiyle gelir(Decred, Sia… ). Bu özellik daha fazla güç tüketimiyle 20-30% oranında ekstra kazanç sağlayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken ekipmanınızın kalitesini ve yapılandırmanızı gözden geçirmenizi öneririm.

Claymore’nin geliştirici ücreti doğru birşey mi?

Claymore nin sabit %1 komisyonu ve dual mining modunda da %2 komisyonu vardır. Bu komisyonu almak için tam yükte çalışan kartlarınız yükü boşaltacak ve komisyon üretimi için 1-2 dakika çalışacaktır. Komisyon için çalışma bittikten sonra tekrar yükü boşaltıp size üretim yapmak için tekrar tam yükle çalışmaya başlayacak. Bu durumda tam yükle çalışan bir kart için uzun vadede fiziki problemler oluşturabilir. 

Claymore 11.5 Komisyonsuz?

Komisyon ücretini kart sağlığından ötürü ahlaki bulmayan bazı kullanıcılar programda düzenleme yapıp komisyonu ve bu durumu ortadan kaldırarak kullanıcılara sunmuşlardır. Bu durumda komisyonun tamamını kartların yükünde bir değişiklik olmadan hesabınızda göreceksiniz. 

Claymore 11.5 AMD İçin Performans Artışı Sunuyor!

Son sürümde önceki Claymore sürümlerine göre AMD kartlar için yaklaşık %1 oranında performans artışı vaad etmektedir ve yaptığımız testlerde de bunun doğru olduğunu görmekteyiz. Bu geliştirme de nVidia kartlar için herhangi bir değişiklik yok maalesef.

12 RX 570 4GB GPU Karşılaştırmalı testi(1-2 MH/s den biraz daha fazla toplamda):

Ethereum GPU Mining Guide Windows Startup Folder
Claymore 11.0 hashrate
Ethereum GPU Mining Guide Windows Startup Folder
Claymore 11.5 hashrate

Bu adresten komisyonu kaldırılmış versiyonu indirebilirsiniz: Claymore 11.5 NoFee Version Bu versiyonu yükleyen d3z00r ‘a teşekkürler.

Claymore Nasıl Ayarlanır?

Claymore çalışması içinde bulunan “start.bat” dosyasına bağlıdır. “start.bat” dosyası içinde (notepad ile düzenleyebilirsiniz) ASAĞIDAKİ KODLARI YAZMANIZ YETERLİ (BUNDAN ÖNCE SETX KOMUTLARINI KULLANMANIZA GEREK YOKTUR):

EthDcrMiner64.exe -epool BurayaHavuzAdresiniz -ewal BurayaEthAdresiniz -epsw x

Ethereum Mining Pool

-epool tamamen kişisel bir seçimdir. İsterseniz ethermine.org yada nanopool.org gibi adresleri de kullanabilirsiniz. Ancak seçimlerinizde size bölge olarak yakın olan serverleri tercih edin.  Örneğin0x05746ac4ef4ba2e81c6c0a46bd1f1285011e18f2 adresi için ethermine.org havuzu için:

EthDcrMiner64.exe -epool eu1.ethermine.org:4444 -ewal 0x05746ac4ef4ba2e81c6c0a46bd1f1285011e18f2 -epsw x şeklinde start.bat dosyasını düzenlememiz gerekiyor. -dcri değerlerini de kullanmamıza gerek yok çünkü bu sürümde de otomatik olarak değerleri karta göre ayarlıyor.

Ethereum Cüzdan Adresi

-ewall sizin ethereum adresinizdir. Farklı bir cüzdan adresi yazmanız ya gelirinizin kaybolmasına yada kazıma programının başlamamasına neden olacaktır. Kişisel önerim offline bir cüzdan kullanmanızdır. Hiçbir zaman bir borsanın size atamış olduğu adresi kullanmayın, özellikle yüksek tutarlar için.Cüzdan için Jaxx yada Exodus kullanabilirsiniz..

Dual Mining Ayarları Nasıl Yapılır?

Ethereum ağırlıklı olarak ekran kartınızın bellek kısmını kullanır ve ikinci kazıyacağınız kripto para kartınızın çekirdek kısmını kullanır. İyi bir ayarlamayla ethereum kazıma hızınız düşmeden ikinci kripto paranızı kazıyabilirsiniz. 

Örnek:

EthDcrMiner64.exe -epool eu1.ethermine.org:4444 -ewal 0x05746ac4ef4ba2e81c6c0a46bd1f1285011e18f2 -epsw x -dpool dcr-gw.suprnova.cc:3252 -dwal ahonder.miner1 -dpsw x -allpools 1 -dcri 25 şeklinde yazmamız gerekir. Suprnova da loginadınız.oluşturacağınızworker şeklinde olmalıdır.


9. Overclock/Undervolt

Bu kısım için windows da basitçe MSI Afterburner önerebilirim(Beta Blockchain Driver İle) 12 kart kullanacaksanız Sapphire Trixx çözüm olacaktır.

Yapacağınız overclock/undervolt işleminde HWinfo64 programı size doğrulamada yardımcı olacaktır.

Ethereum GPU Mining Guide Sensors only mode for HWinfo64
Sensors only mode for HWinfo64

Aşağıdaki resimde ayarladığınız konfigürasyona göre bellek hataları gösteriliyor:

Ethereum GPU Mining Guide Memory Errors in HWinfo64
Ethereum GPU Mining Guide Memory Errors in HWinfo64

Bellek hataları arttıkça incorrect share kısmı artacak boşa kürek çekmeye başlayacaksınız. HWinfo64 deki hatalar sizin gözünüzü korkutmasın havuzdaki 24 saatlik rapor edilen ve ortalama hash değerleriniz biribirine yakınsa problem yok demektir. 

ORTALAMA EN İYİ GPU AYARLARI

Bu değerler kartın modeli ve sahip olduğu bellek yapısına hatta kart üreticisine bağlı olarak değişir. Ortalama ayarlar:

RX 570 Serisi:

 • Micron Memory
  • gpu core: 1150mhz / 850mV
  • memory: 2050mhz / 850mV
 • Hynix Memory
  • gpu core 1150mhz / 850mV       
  • memory: 2175mhz / 800mV
 • Samsung Memory
  • gpu core 1150mhz / 850m
  • memory: 2200mhz / 800mV
 • Elpida Memory
  • gpu core 1150mhz / 850mV
  • memory 2100mhz / 850mV

RX 580 Serisi:

 • Micron Memory
  • gpu core: 1150mhz / 850mV
  • memory: 2050mhz / 850mV
 • Hynix Memory
  • gpu core 1200mhz / 850m
  • memory: 2250mhz / 850mV
 • Samsung Memory
  • gpu core 1200mhz / 850mV
  • memory: 2250mhz / 850mV
 • Elpida Memory
  • gpu core 1150mhz / 850mV
  • memory 2100mhz / 850mV

10. Windows Başlangıcında Mining Başlatma        

 1. “start.bat” için masaüstünde bir kısayol oluşturun
 2. Çalıştır’ı açın
 3. “shell:startup” yazarak enter deyin
 4. Açılan klasörde masaüstüne oluşturduğunuz kısa yolu kopyalayıp yapıştırın
Ethereum GPU Mining Guide Windows Startup Folder

Windows Startup Folder

Ethereum GPU Mining Guide Mining and Overclocking Scripts Starting With Windows
Mining and Overclocking Scripts Starting With Windows

Şimdi tekrar başlatıp test edebilirsiniz.