Wordpress SEO Nasıl Ayarlanır ? 3

WordPress SEO Nasıl Ayarlanır ?

WordPress için SEO nasıl ayarlanır? Nelere dikkat etmeliyiz? Bu önemli konuyu siz değerli okurlara açıklamaya çalışacağım. Bir çok blog yazılımı ve site scriptlerinin artık SEO yu desteklediğini söyleyebiliriz. Aslında wordpress için uygulayacağımız yöntemler neredeyse diğer tüm site türleri için geçerlidir. WordPress üzerinde bunu daha kolay yapabilmek için mutlaka bir SEO eklentisi öneriyorum. Ben yazılarımda Yoast SEO kullanıyorum,sizlerede aynı eklentiyi tavsiye ederim. Bir yazıyı yada sayfayı hazırlarken dikkat etmemiz gereken noktaları sıralamaya çalışırsam;

-Başlık 40 ile 70 karakter arasında olmalıdır, aksi durumda indeksleme esnasında skorunuz düşük olacaktır.

-Eğer bir makale yazıyorsanız bunun en az 300 kelime olmasına dikkat edin, bu sizin SEO skorunuzu arttıracaktır.

-Mutlaka meta açıklaması ve anahtar kelimeler ekleyin

-Makale yazarken alt başlık ile başlamaya özen gösterin(<h2> taglı olan)

wordpress seo ayarlamak-Eğer makalemizde yada sitemizde resim kullanıyorsak bu resme mutlaka alternatif metin tanımlamalıyız. Bu seçenekte bize skorda avantaj sağlayacaktır.

wordpress seo ayarlamak

Yine bu başlıklara ek olarak başlık, meta açıklaması, anahtar kelimeler ve linklerin birbiriyle örtüşmesi gerektiğini de önemle hatırlatmak isterim. Eğer anahtar kelimeyi az sayıda kullanacaksak linkin ve sayfa başlığının ilk sırasına yada başka bir deyimle baş tarafına almak skoru arttıracaktır. Belirtmiş olduğum eklenti ile yazdığınız yazının yada makalenin SEO skoru açısından durumunu anlık olarak gözlemleyebilirsiniz. Bu durumda yazınızla ilgili eksikleri gidermekte daha kolay olacaktır. Eğer kötü bir skorunuz varsa kırmızı ışık,ortalama bir skorunuz varsa turuncu ışık ve iyi bir skorunuz varsa yeşil ışık yanmış göreceksiniz. Bunun haricinde bu eklenti ile anahtar kelime araştırması yapabilir site haritaları oluşturabilirsiniz.

Alternatif yazı ve alt başlık örnekleri resimlerde görünüyor. Bunun haricinde Yoast SEO eklentisi ayrıca Facebook ve Twitter için de ekstra ayarları ile geliyor. Yine burada başlığı değiştirebilir içeriğindeki ön yazıyı da değiştirebilirsiniz. Bu da size site trafiğinin artışında ve SEO puanlamasında önemli bir role sahiptir. İşin özü aslında dantel gibi örümcek gibi dokumaktan geçiyor diyebiliriz. Ezberinizde yada aklınızda olan bir yazıyı aktarmak kolay gibi ancak bunu nasıl sunduğunuz daha da önemli bir noktada duruyor. Kullanım videosu hazırlanıyor.

 

indirTR

  Lisans Anahtarı:mrqaidi

Paylaş
Önceki İçerikFacebook’tan Nasıl Video İndirilir?
Sonraki İçerikios 10 Nasıl Yüklenir?
20 Yıllık bilgisayar dünyası deneyimini insanlara yararlı birşeyler yapabilmek adına kullanmaktan zevk alan, aynı zamanda bir canlı bilimci.Kimi zaman bir web tasarımı(E-Ticaret,Blog v.b)ile vakit geçiren biri. Ne ilginç değilmi? Canı sıkıldıkça reverse engineering ile uğraşır,bir makale yazar canı sıkıldıkça. Birde Siemens markasının yıllar önceki sloganını çok sever! -"Be inspired"